APFSR
Asociácia profesionálnych fotografov – APFSR
Asociácia profesionálnych fotografov SR (APFSR) je občianske združenie založené 25. júna 2007 a združujúce profesionálnych a aktívnych fotografov. Je rovnocenným partnerom iných umeleckých organizácií a profesných združení. Zaregistrovali ho 2. júla 2007. Najvyšším orgánom APFSR je Správna rada, ktorú tvoria stáli členovia (prezident a dvaja viceprezidenti) a volení členovia združenia.
APFSR je členom v Európskej federácií profesionálnych fotografov – FEP, ktoré otvára možnosti prezentácie asociácie na európskej úrovni. Zároveň je to možnosť pre členov získať prestížny európsky certifikát QEP a Master QEP.
APFSR je profesijným združením osobností, pre ktorých je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma a vo svete.
Ciele APFSR
1. Zjednocovanie a podpora členov: Poskytovanie platformy pre vzájomnú komunikáciu, výmenu skúseností a podporu medzi profesionálnymi fotografmi na Slovensku.
2. Edukácia a odborný rozvoj: Organizovanie prednášok, seminárov a workshopov s renomovanými fotografmi a odborníkmi z rôznych oblastí fotografie s cieľom posilniť odborné znalosti a schopnosti členov.
3. Podpora mladých talentov: Vytváranie príležitostí pre začínajúcich fotografov prostredníctvom mentoringu, grantov a súťaží s cieľom podporiť ich rozvoj a integráciu do profesionálnej komunity.
4. Etické normy a kvalita práce: Presadzovanie etických štandardov v oblasti fotografie a podpora kvalitnej práce medzi členmi APFSR s cieľom zachovať profesionálny štandard a dôveru verejnosti vo fotografiu.
5. Lobbing a zastupovanie záujmov: Aktívne zastupovanie záujmov profesionálnych fotografov voči verejnosti, médiám a vládnym inštitúciám a presadzovanie ich práv a potrieb.
6. Inovácie a technologický rozvoj: Podpora inovácií v oblasti fotografie a sledovanie technologických trendov s cieľom pomáhať členom prispôsobiť sa novým nástrojom a technikám.
7. Komunitná angažovanosť: Zapájanie sa do komunitných projektov a iniciatív, ktoré majú pozitívny vplyv na spoločnosť prostredníctvom fotografie a umenia.
8. Organizácia výstav: Usporadúvanie výstav pre členov, či už spoločných alebo tématických, na propagáciu ich práce a tvorby.
9. Poskytovanie PR aktivít: Zabezpečovanie oficiálnych mediálnych informácií o dianí v APFSR, úspechoch členov a ďalších aktivitách organizácie.
10. Možnosť kvalifikácie: Umožňovanie členom uchádzať sa o medzinárodnú kvalifikáciu EP, QEP, MQEP.
11. Pomoc pri právnych službách: Poskytovanie asistencie pri zabezpečení právnych služieb pre členov APFSR.
12. Podpora slovenskej fotografie: Podpora prezentácie slovenskej fotografie doma aj v zahraničí.
13. Povedomie o tvorbe členov: Udržiavanie a prehlbovanie vo verejnosti povedomia o tvorbe členov prostredníctvom internetovej stránky s portfóliom fotografií a linkom na ich webové stránky.
14. Dialóg s asociáciami: Vstup do dialógu s asociáciami z iných krajín s cieľom výmeny skúseností a spolupráce.
15. Akcie spojené s fotografiou: Účasť na a príprava akcií spojených s fotografiou rôzneho druhu doma aj v zahraničí.
16. Vytvorenie online databázy: Vytvorenie online databázy všetkých členov APFSR pre lepšiu organizáciu a komunikáciu v rámci komunity.
Vedenie APFSR
Martin Krystýnek, MQEP – predzident
Gabriela Teplická, QEP – viceprezident
Aňa Struhárová, QEP – viceprezident
Marek Hajkovský, QEP – auditor
Správna rada - predstavenstvo
Martin Krystýnek, Gabriela Teplická, Aňa Struhárová, Martin Vrabko, Ivan Čaniga, Dušan Holovej, Peter Svoboda, Marek Hajkovský, Tomáš Paule, Michaela Eliáš,, Vladimír Citriak